Jak zapojit zásuvku, první krůčky elektrikáře.

15.08.2021
Vítejte zpátky na mém elektrikářském blogu. Chtěl bych Vám zkraje poděkovat, za parádních 300 přečtení minulého týdeníku, moc mě to těší a motivuje k dalšímu psaní. Tento týden byl velice úspěšný a perspektivní podařilo se nám předat hnedle 2 akce. První z nich byla akce Vansdorf škola - výměna osvětlení a zásuvek, přikládám fotografie z naší práce.

 

Další akci kterou jsme předali byla restaurace v České Lípě- Šambhala , kde jsme předělávali osvětlení do "rustikálního" stylu a vyměňovali všechny zásuvky a vypínače na žádost zákazníka. 
To bylo nakousnutí naší práce, ale nyni se přesuneme na hlavní chod dnešního tématu. Na požádání, jsem tento týden zvolil opravdu jednoduchý formát a tím je "Jak zapojím zásuvku ? " Tak tedy pojďme se společně na to podívat. 

Jak zapojit zásuvku 

Zde se budu snažit popsat postup připojení zásuvky. K zasuvkám taháme kabel Cyky 3x2,5 a jistíme 16A jističe, v této době by měli již být pod proudovým chráničem. Na jeden zásuvkový obvod můžeme připojit až 10 zásuvkových vývodů, ale záleží na jaký účel budou používány. Pokud plánujeme dát na zásuvky spotřebiče velkých příkonu 2kw+ jako je pračka, sušička, myčka atd. dáváme je na jeden zásuvkový okruh. 

Výměna zásuvek

Zkoušečka patří tam, kde se nachází fáze

Ještě před začátkem výměny zásuvky je dobré se důkladně přesvědčit o tom, zda do ní skutečně nejde elektrický proud. To snadno uděláte za pomocí zkoušečky, které se také někdy přezdívá fázovka. Pro kontrolu vložte zkoušečku do, z vašeho pohledu, levého otvoru zásuvky, kde se nachází fáze. Pokud nástroj ukáže, že je vše v pořádku, můžete se pustit do práce. Pokud však do zásuvky stále ještě jde elektrický proud, v žádném případě se do výměny nepouštějte. Nejprve je třeba elektřinu odpojit. Nářadí, bez kterého se při výměně zásuvky neobejdete, jsou štípací kleště a křížový šroubovák s gumovou rukojetí.


Zkoušečka

Ještě, než se do výměny zásuvky pustíte, se zkoušečkou přesvědčte, zda do ní skutečně nejde proud.

I přesto, že jste proud vypnuli, a zkoušečka už žádné napětí v zásuvce neukázala, používejte raději k výměně zásuvky za novou kleště a šroubovák s izolovanou rukojetí. Při práci s elektrickým proudem je několikanásobná ochrana potřeba, protože následky v případě nehody mohou být vážné. Jako první krok je potřeba odšroubovat kryt staré zásuvky, který většinou drží na místě jediný šroubek. Po jeho odkrytí uvidíte tělo zásuvky s několika šrouby. Ty po stranách drží zásuvku na svém místě, pod těmi uprostřed jsou zase upevněné vodiče. Veškeré tyto šrouby je potřeba postupně odšroubovat.

Každá barva má své místo

Ještě před odstraněním šroubů a výměnou staré zásuvky za novou si však dobře prohlédněte, k jakému šroubu jsou jaké vodiče připevněny. Ke šroubu vlevo vede obvykle fázový vodič, který má správně černou nebo hnědou barvu. K hornímu šroubu vede ochranný vodič, který je nejčastěji žlutozelený, a ke šroubu vpravo vodič modrý, takzvaný nulák. Zejména u starších modelů zásuvek pak nulák někdy zcela chybí. To ale neznamená, že by zásuvka byla nefunkční nebo nebezpečná, jen se jedná o starou síť TN-C. Zkontrolujte také, jestli odizolované části kabelů nejsou viditelně ohořelé. V takovém případě by bylo nutné taková místa zkrátit pomocí kleští a odizolovat další část vodiče, kterou byste následně vytvarovali do stejné podoby, jakou měla ohořelá část. Následně můžete odstranit všechny šroubky a vyjmout tělo staré zásuvky ze zdi.
Při koupi nové zásuvky myslete na to, že některé nové modely už nemají vodiče namontované pod šrouby, jako je tomu u starších kusů, ale používají nastrkování vodičů do svorkovnic. Pro výměnu zásuvky však bude snazší, když se těmto modelům vyhnete a zůstanete věrni umístění vodičů pod šroubky. Ušetříte si tak práci zejména s tvarováním vodičů do svorkovnic. Na novou zásuvku, která bude mít také upevnění vodičů pod šroubky, již správně vytvarované vodiče v podstatě pouze navlečete.

Dodržujte původní zapojení kabelů

Ve fázi výměny, kdy na vodiče napojujete tělo nové zásuvky, v ní nejprve povolte všechny šroubky, zejména ty, pod které je potřeba umístit vodiče. Jednotlivé vodiče následně zapojte stejným způsobem a na stejná místa, jako byly napojeny u staré zásuvky. Vše raději dvakrát důsledně zkontrolujte. Pokud rozmístění vodičů skutečně odpovídá předchozímu stavu, přitáhněte šroubky, které vodiče obepínají, vložte tělo zásuvky do zdi a utáhněte také šroubky po jeho stranách. A ještě předtím, než na zásuvku nasadíte novou krytku, znovu pořádně dotáhněte šroubky s vodiči.

Poslední kontrola před používáním nové zásuvky

Tak a výměna zásuvky je téměř hotová. Zbývá jen nasadit a přišroubovat na své místo novou krytku, která bude odpovídat vzhledu místnosti, ve které se zásuvka nachází. Ještě předtím, než do zásuvky cokoliv zapojíte, do ní znovu pusťte proud a zkoušečkou se ujistěte, že tentokrát už do zásuvky proud normálně vstupuje. Pokud je vše v pořádku, můžete začít novou zásuvku, kterou jste si svépomocí vyměnili, směle používat. 

Závěr

Popravdě dnes se mi špatně psalo a téma jsem nerozvinul tak jak jsem měl v plánu. Budu se snažit tento článek upravit až budu mít více času. Přeji krásnou neděli s pozdravem Vrána